Папа Понтијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понтијан
Pope Pontian.jpg
Папа од 21 јули 230
Папа до 28 септември 235
Претходник Папа Урбан I
Наследник Антер
Роден непознато
Починал 28 септември 235
Сардинија, Италија
Други папи по име Понтијан

свети Понтијан бил папа од 21 јули 230 до 28 септември 235.

За Понтијан е познато малку повеќе, отколку за неговите претходници, поради изгубената папска хроника, која била на разполагање на создавачот на Catalogus Liberianus на епископите на Рим, направен во текот на 4 век.

Неговият празник бил на 19 ноември, но сега е на 13 август, споредувајќи го како антипапата Иполит.


Наводи[уреди | уреди извор]