Папа Стефан III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Stephanus III
StephenIII.jpg
Родено име Стефан III
Папа од 7 август 768
Папа до 3 февруари 772
Претходник Папа Павле I
Наследник Папа Адријан I
Роден 720?
Сицилија
Починал 3 февруари 772
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Папа Стефан III (лат. Stephanus PP. III)(720? - 3 февруари 772) бил римски папа од 7 август 768 до 3 февруари 772. Во време на папството бил во опозиција со антипапата Константин. Го заклучил договорот со Лангобардите, ориентирајќи се на Франкското кралство. Издал нови правила за избирање на папа.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!