Папа Стефан III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Stephanus III
StephenIII.jpg
Родено име Стефан III
Папа од 7 август 768
Папа до 3 февруари 772
Претходник Папа Павле I
Наследник Папа Адријан I
Роден 720?
Сицилија
Починал 3 февруари 772
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Стефан III (лат. Stephanus PP. III; 720? - 3 февруари 772) — римски папа од 7 август 768 до 3 февруари 772. Во време на папството бил во опозиција со антипапата Константин. Го заклучил договорот со Лангобардите, ориентирајќи се на Франкското кралство. Издал нови правила за избирање на папа.

Наводи[уреди | уреди извор]