Папа Сикст V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Sixtus V
Sisto V Papa.jpg
Родено име Феличе Перети
Папа од 24 април 1585
Папа до 27 август 1590
Претходник Папа Григур XIII
Наследник Папа Урбан VII
Роден 13 декември 1521
Гротамаре, Италија
Починал 27 август 1590
Рим
Други папи по име Сикст (појаснување)

Папа Сикст V (лат. Sixtus PP. V)(13 декември 1521 - 27 август 1590) бил римски папа од 24 април 1585 до 27 август 1590. Тој бил син на познатиот српски писател и надбискуп Андрија Змајевиќ. На 9 години отишол во фрањевски манастир. Студирал во Ферара и Болоња.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!