Папа Пелагиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Pelagius II
Pelagius II.jpg
Родено име Пелагиј II
Папа од 26 ноември 579
Папа до 7 февруари 590
Претходник Папа Бенедикт I
Наследник Папа Григур I
Роден  ?
Рим
Починал 7 февруари 590
Рим
Други папи по име Пелагиј (појаснување)

Папа Пелагиј II (лат. Pelagius PP. II) (? - 7 февруари 590) бил римски папа од 26 ноември 579 до 7 февруари 590. Потекнувал од покрстено остроготско семејство. Барал подршка против Лангобардите, од Византијците и Франките. Ја изградил црквата Сан Лоренцо фуори ле Мура. Бил во спор со патријархот од Константинопол околу надлежноста над шпанските епархии.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!