Папа Никола III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Nicolaus III
NicholasIII.jpg
Родено име Џовани Гаетано Орсини
Папа од 25 ноември 1277
Папа до 22 август 1280
Претходник Папа Јован XXI
Наследник Папа Мартин IV
Роден околу 1216
Рим
Починал 22 август 1280
Витербо, Италија
Други папи по име Никола (појаснување)

Папа Никола III (лат. Nicolaus PP. III)(околу 1216 - 22 август 1280) бил римски папа од 25 ноември 1277 до 22 август 1280.

Во литературата[уреди | уреди извор]

Во „Пеколот“ од „Божествената комедија“ на Данте, Никола III е сместен во осмиот круг.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!