Папа Пиј XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Pius XI
Paus Pius XI op Zijn Troon.jpg
Родено име Аброџио Дамиано Акиле Рати
Папа од 6 февруари 1922
Папа до 10 февруари 1939
Претходник Папа Бенедикт XV
Наследник Папа Пиј XII
Роден 31 мај 1857
Десио, Италија
Починал 10 февруари 1939
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Папа Пиј XI (лат. Pius PP. XI)(31 мај 1857 - 10 февруари 1939) бил римски папа од 6 февруари 1922 до 10 февруари 1939.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!