Папа Сикст III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Xistus III
Родено име Сикст III
Папа од 31 јули 432
Папа до 19 август 440
Претходник Папа Целестин I
Наследник Папа Лав I
Роден  ?
Починал 19 август 440
Други папи по име Сикст III

Папа Сикст III (лат. Xistus PP.III) (? - 19 август 440) бил римски папа од 31 јули 432 до 19 август 440. Тој повторно ја изградил црквата Санта Марија Маџоре, а изградил уште голем број христијански храмови. Учствувал на Третиот вселенски собор.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!