Папа Бенедикт XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Benedictus XI
B Benedikt XI.jpg
Родено име Николо Бокасини де Тевизо
Папа од 22 октомври 1303
Папа до 7 јули 1304
Претходник Папа Бонифациј VIII
Наследник Папа Климент V
Роден 1240
Тревизо, Италија
Починал 7 јули 1304
Перуџа, Италија
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Папа Бенедикт XI (лат. Benedictus PP. XI)(1240 - 7 јули 1304) бил римски папа од 22 октомври 1303 до 7 јули 1304.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!