Папа Јован XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ioannes XI
Ioannes XI.jpg
Родено име Јован
Папа од март 931
Папа до декември 935
Претходник Папа Стефан VII
Наследник Папа Лав VII
Роден ?
Рим
Починал декември 935
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован XI (лат. Ioannes PP. XI; 906 - декември 935) — римски папа од март 931 до декември 935[1]. Тој бил вонбрачен син на папата Сергиј III и Марозија. Благодарение на неговата мајка, на престолот седнал многу млад. ЗАедно со неа, тој бил затворен каде и умрел.

Наводи[уреди | уреди извор]