Папа Луциј III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Lucius III
Pope Lucius III.png
Родено име Убалдо Алучиоли
Папа од 1 септември 1181
Папа до 25 ноември 1185
Претходник Папа Александар III
Наследник Папа Урбан III
Роден 1097
Лука, Италија
Починал 25 ноември 11885
Верона, Италија
Други папи по име Луциј (појаснување)

Папа Луциј III (лат. Lucius PP. III)(1097 - 25 ноември 1185) бил римски папа од 1 септември 1181 до 25 ноември 1185.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!