Папа Хормизд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Hormisdas
200px
Родено име Хормизд
Папа од 20 јули 514
Папа до 6 август 523
Претходник Папа Симах
Наследник Папа Јован I
Роден  ?
Фросиноне
Починал 6 август 523
во околината на Рим
Други папи по име Хормизд

Папа Хормизд (лат. Hormisdas PP) (? - 6 август 523) бил римски папа од 20 јули 514 до 6 август 523. Тој ја имал храброст да преодолее во расколот со Константинопол. Според католицизмот се смета дека бил покровител на коњушницата.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!