Папа Целестин II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Celestinus II
Родено име Гвидо ди Кастело
Папа од 25 септември 1143
Папа до 8 март 1144
Претходник Папа Инокентиј II
Наследник Папа Луциј II
Роден ?
Сита ди Кастело, Италија
Починал 8 март 1144
Рим
Други папи по име Целестин (појаснување)

Целестин II (лат. Celestinus PP. II; ? - 8 март 1144) — римски папа од 25 септември 1143 до 8 март 1144[1]. Познат е по тоа што во 1144 ја издал булата Milites Templi, со која му се наредувало на свештенството да го заштитува редот на темпларите, а на темпларите им се дозволувало да собираат данок еднаш годишно.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]