Папа Марин II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Marinus II
Marinus II.jpg
Родено име  ?
Папа од 30 октомври 942
Папа до мај 946
Претходник Папа Стефан VIII
Наследник Папа Агапит II
Роден  ?
Рим
Починал мај 946
Рим
Други папи по име Марин (појаснување)

Папа Марин II (лат. Marinus PP. II)(? - мај 946) бил римски папа од 30 октомври 942 до мај 946. Тој бил папа во периодот на порнократијата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!