Папа Луциј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lucius II
B Lucius II.jpg
Родено име Џерардо Качианемичи дел Орсо
Папа од 9 март 1144
Папа до 15 февруари 1145
Претходник Папа Целестин II
Наследник Папа Евгение III
Роден ?
Болоња, Италија
Починал 15 февруари 1145
Рим
Други папи по име Луциј (појаснување)

Папа Луциј II (лат. Lucius PP. II)(? - 15 февруари 1145) бил римски папа од 9 март 1144 до 15 февруари 1145.