Папа Александар I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар I
Pope Alexander I.jpg
Родено име Александар
Папа од 106
Папа до 115
Претходник Папа Еваристиус
Наследник Папа Сикстус I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 115
Рим, Италија
Други папи по име Александар

Папа Александар I (латински: Alexander I) (? - 115 (116)) - римски папа од 105 (107) до 115 (116).