Папа Бенедикт XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Benedictus XIII
Родено име Пјетро Франческо (Винченцо Марија) Орсини де Гравина
Папа од 29 мај 1724
Папа до 21 февруари 1730
Претходник Папа Инокентиј XIII
Наследник Папа Климент XII
Роден 2 февруари 1649
Гравина ди Пулја, Италија
Починал 21 февруари 1730
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Бенедикт XIII (лат. Benedictus PP. XIII; 2 февруари 1649 - 21 февруари 1730) — римски папа од 29 мај 1724 до 21 февруари 1730[1]. Потекнувал од древно војводско семејство. Се вклучил во редот на Доминиканците. Во 1672, папата Климент X го назначил за кардинал, а истата година станал и епископ на Сипонто. Во 1686 станал епископ на Чезена, а во 1686 на Беневенто.

Наводи[уреди | уреди извор]