Папа Бенедикт III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Benedictus III
Податотека:Ben3pope.jpg
Родено име Бенедикт
Папа од 29 септември 855
Папа до 17 април 858
Претходник Папа Лав IV
Наследник Папа Никола I
Роден ?
Рим
Починал 17 април 858
?
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Бенедикт III (лат.Benedictus PP. III; ? - 17 април 858) — римски папа од 29 септември 855 до 17 април 858. Бил во спор со антипапата Анстасиј, со поддршка од страна на Лудвиг II Германски. Активно бил вмешан и во конфликтите помеѓу синовите на императорот Лотар I.

Наводи[уреди | уреди извор]