Папа Климент IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Clemens IX
Родено име Џулио Распиљози
Папа од 20 јуни 1667
Папа до 9 декември 1669
Претходник Папа Александар VII
Наследник Папа Климент X
Роден 28 јануари 1600
Пистоја, Тоскана, Италија
Починал 9 декември 1669
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Климент IX (лат. Clemens PP. IX; 28 јануари 1600 - 9 декември 1669) — римски папа од 20 јуни 1667 до 9 декември 1669[1].

Наводи[уреди | уреди извор]