Папа Бенедикт I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Benedictus I
Benedict I.jpg
Родено име Бенедикт I
Папа од 2 јуни 575
Папа до 30 јули 579
Претходник Папа Јован III
Наследник Папа Пелагиј II
Роден  ?
Починал 30 јули 579
Рим
Други папи по име Бенедикт (пренасочување)

Папа Бенедикт I (лат. Benedictus PP. I) (? - 30 јули 579) бил римски папа од 2 јуни 575 до 30 јули 579. Бил назначен за папа од страна на императорот во време на освојувањата на Лангобардите. Починал 4 години по неговото назначќување. Погребан е во Рим.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!