Папа Целестин V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Celestinus V
Celestin 5 statue.jpg
Родено име Пјетро Анџеларио да Мороне
Папа од 5 јули 1294
Папа до 13 декември 1294
Претходник Папа Никола IV
Наследник Папа Бонифациј VIII
Роден 1215
во близина на Исемија, Италија
Починал 19 мај 1296
Феррентино, Италија
Други папи по име Целестин (појаснување)

Папа Целестин V (лат. Celestinus PP. V)(1215 - 19 мај 1296) бил римски папа од 5 јули до 13 декември 1294. На 12 години станал бенедиктијанец. Кон него се рисоеднинил редот н целестинците. Кога бил избрн за папа имал околу 80 години.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!