Папа Виктор II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Victor II
Родено име Хеберт Доленштајн-Гиршберг
Папа од 17 април 1055
Папа до 28 јули 1057
Претходник Папа Лав IX
Наследник Папа Стефан IX
Роден околу 1018
Баварија
Починал 28 јули 1057
Арецо, Италија
Други папи по име Виктор (појаснување)

Виктор II (лат. Victor PP. II; околу 1018 - 28 јули 1057) — римски папа од 17 април 1055 до 28 јули 1057[1]. Бил племеник на Хенрих III. Едно време бил регент на Баварија, а откако бил избран за папа и по смртта на Хенрих, бил регент на целата империја при владеењето на Хенрих IV. Сакал да биде погребан во Германија, но бил погребан во Равена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Coulombe, Charles A., Vicars of Christ: A History of the Popes, (Citadel Press, 2003), p. 208.