Папа Григориј XII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gregorius XII
Родено име Анџело Корер
Папа од 30 ноември 1406
Папа до 18 октомври 1417
Претходник Папа Инокентиј VII
Наследник Папа Мартин V
Роден 1325/36
Венеција, Италија
Починал 18 октомври 1417
Реканати, Италија
Други папи по име Григориј (појаснување)

Григориј XII (лат. Gregorius PP. XII; 1325/36 - 18 октомври 1417) — римски папа од 30 ноември 1406 до 18 октомври 1417[1]. Во моментот кога бил избран за папа имал околу 70 години. Тој ја вршел и функцијата на цариградски птријарх. Работел многу Западниот раскол конечно да заврши.

Наводи[уреди | уреди извор]