Цариградска патријаршија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вселенска Патријаршија
Οἰκουμενικὸν Πατριαρχεῖον Κωνσταντινουπόλεως
Byzantine eagle.JPG
Основач Апостол Андреја
Независност 330 година
Признавање православие
Поглавар Архиепископ Цариградски - Новиот Рим и Вселенски патријарјх
Седиште Цариград (денешен Истанбул)
Територија Цариград, поголем дел од Турција, Света Гора, Крит, дел од Егејска Македонија, Додеканез,
Власт
Јазик грчки, англиски, француски, шпански, турски
Верници
Портал http://www.ec-patr.org/


Цариградска патријаршија позната и како Вселенска патријаршија (грчки: Οἰκουμενικὸν Πατριαρχεῖον Κωνσταντινουπόλεως, Oikoumenikòn Patriarcheîon Kōnstantinoupóleōs; турски: Rum Ortodoks Patrikhanesiе [1][2]) — една од четиринаесетте автокефални православни цркви, со седиште во Истанбул, Турција. На нејзино чело стои Вселенски Патријарх, кој има статус на "прв меѓу еднаквите" од останатите православни епископи во светот.

Моментален патријарх и духовен лидер[3] на околу 300 милиони православни христијани во светот[4] е Вартоломеј I.

Создадена е откако е расцепена Римската Империја (395 г.) на чело со епископ, а од 451 г. од патријарх. Во 596 година патријархот се прогласува за Вселенски патријарх.

После паѓањето на Цариград под османска власт (1453 г.) на цариградскиот патријарх му е дадено правото да биде духовен водич на сите источни (словенски) христијани во пределите на империјата.

Во првите векови на османското владеење, Цариградската Патријаршија игра улога на потпомагач на црковното и училишното дело во Османската Империја и противдејствува на некои од обидите на исламот за потурчување на одделни региони на Балканот.

Од 18 век и почетокот на 19 век таа започнува да се представува како грчка, со што се стреми кон грцизирање на негрчкото христијанско население во империјата.

Цариградската Патриаршија ја представува црковна и училишна дејност во Македонија и Одринско, кои после Берлинскиот договор од 1878 г. одново се под османската власт. Таа ги поткрепува и грчките и српските области, но не ја признава автокефалноста на бугарската црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ortaylı, İlber (2003). "Osmanlı Barışı", p. 14. ISBN 975-6571-50-0.
  2. In Turkey it is also referred to unofficially as Fener Rum Patrikhanesi, "Greek Patriarchate of the Phanar"
  3. „In Moscow, Orthodox Christian churches draw closer“. Reuters. 25 мај 2010. http://www.reuters.com/article/idUSTRE64O4OD20100525. посет. 11 јули 2010 г. 
  4. „The Patriarch Bartholomew“. 60 Minutes. CBS. 20 декември 2009. http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6001717n. посет. 11 јануари 2010 г.