Православна црква на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Православна црква на Украина
Православна церква України
80-391-9007 Kyiv DSC 5895.jpg

Основач Владимир Велики
Независност 2018
Признавање Цариградска патријаршија, Грчка православна црква, Александриска патријаршија, Кипарска православна црква
Поглавар Епифаниј
Седиште Киев, Украина
Територија Украина
Власт
Јазик
Верници
Портал

Православна црква на Украина (украински: Православна церква України) е автокефална национална црква во Украина.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 988 година кнезот Владимир од Киев (подоцна Свети Владимир) го прифатил византиското православие и наредил да се покрсти неговото население.

На 24 мај 2023 година, Архиерејскиот совет одлучи целосно да се префрли на Ревидираниот јулијански календар и дека оваа транзиција ќе се случи на 1 септември 2023 година.[1][2] конечно ќе го одобри преминот кон Ревидираниот јулијански календар.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. „Orthodox Church of Ukraine to switch to Revised Julian calendar, celebrate Christmas on Dec. 25“. Kyiv Independent (англиски). 2023-05-24. Посетено на 2023-05-24.
  2. „OCU switches to a new calendar“. Istorychna Pravda (Ukrainian). 24 May 2023. Посетено на 24 May 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Свобода, Радіо (2023-05-24). „ПЦУ схвалила перехід на новий календар: Різдво – 25 грудня“. Радіо Свобода. Посетено на 2023-05-24.