Православна црква во Америка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Православна црква во Америка
Orthodox Church in America
Класификацијаправославие
Надлежностепископска
ПоглаварМитрополит Тихон
Епископи14[1]
Парохии700[1]
Манастири20[1]
Јазиканглиски, црковнословенски, шпански, руски, арапски, коински грчки, романски, бугарски, албански, српски
Богослужбавизантиски обред
СедиштеЊујорк, САД
ТериторијаСАД, Канада
ВладенијаМексико, порано Австралија и Јужна Америка
ОсновачСв. Алексеј Вилкс-баревски
Св. Герман Алјаски
Св. Инокентиј Алјаски
Признавањеавтокефалност признаена од Руската (1970), Бугарската, Грузиската, Полската и Чешко-словачката црква[2]
Разгранета одРуска православна црква (1963)
ОдделувањаАнтиохиска архиепископија (1924), Американска православна соборна црква (1927)
Членови84.900
Мрежно местоoca.org
Главниот соборен храм „Св. Никола“ во Вашингтон.

Православна црква во Америка или ПЦА (англиски: Orthodox Church in America, OCA) — делумно признена како автокефална црква која се наоѓа на петнаесеттото место во православниот свет со ранг на патријаршија. Нејзината јурисдикција се простира во Америка, поточно Северна Америка, а порано и во Австралија. Според еден извор, има 84.900 верници[3]}}[1], а според други, нивниот број е околу еден милион. Црквата ја возглавува митрополитот Тихон (род. Марк Молард).

Православната црква во Америка во 1970 година добила автокефалност од страна на Руската Православна црква. Денеска, оваа автокефалност е признаена од страна на Руската, Бугарската, Грузиската, Полската и Чешката црква. Од страна на Цариградската, Антиохиската, Александриската, Романската, Ерусалимската, Кипарската, Грчката и Албанската црква, таа не е признаена.

Денеска црквата се смета како составен дел од Руската црква.

Нејзините манастири и цркви се наоѓаат главно на територијата на САД и Канада, иако има неколку кои се наоѓаат во Мексико и Австралија.

Седиштето на црквата се наоѓа во Њујорк, САД. Главниот соборен храм „Св. Никола“ е во Вашингтон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Krindatch, A. (2011). Atlas of american orthodox christian churches. (p. 68). Brookline, MA: Holy Cross Orthodox Press.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име recognition.
  3. Krindatch, A. (2011). Atlas of american orthodox christian churches. (p. x). Brookline, MA: Holy Cross Orthodox Press