Црква „Свети Ѓорѓи“ - Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Свети Ѓорѓи (појаснување)
Црквата Свети Георги
Aya Yorgi
Καθεδρικός ναός του Αγίου Γεωργίου
Stgeorgeistanbul3.JPG
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Припадност Христијанство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква
Завршен 1991

Црквата Свети Ѓорѓи (турски: Aya Yorgi) е христијански храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Од 1600 година, овде се наоѓа седиштето на Вселенската Патријаршија[1].

Црквата се наоѓа во истанбулскиот реон Фенер, на северозапад од историскиот центар на стариот Константинопол. Оваа црква е релативно мала црква, особено земајќи го предвид нејзиниот статус во православниот свет. Црквата е скриена зад високи ѕидови, издигнати, за да не привлекува несакани погледи во исламската империјална престолнина. Црквата има едноставна надворешна фасада, но е богато украсена внатре.

Историја[уреди | уреди извор]

По падот на Константинопол под власта на Османлиите во 1453 година, главен центар на православниот свет во претежно муслиманскиот град станал квартот Фенер. Во 1600 година, патријарх Матеј II (1596-1603) го преселил седиштето на Патријаршијата во оваа црква. Црквата била реконструирана многу пати и малку е останато од оригиналниот вид. Патријарх Тимотеј II (1612-1620) ја реконструирал и проширил во 1614 година. Црквата била повторно реконструирана во времето на патријархот Калиник II (1694-1702). Во почетокот на 18 век црквата пострадала од пожар и истата бла повторно обновена.

Нов голем пожар во 1738 година повторно нанел тешки штети на црквата. Дури во 1797 година патријарх Григориј V успеал да започне големи реставрационни дејствија. Сегашниот изглед на црквата е од тоа време.

Сегашниот изглед на црквата е во општи линии плод на тоа обновување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Various dates are given by different sources. The Ecumenical Patriarchate's website gives 1600.