Црква „Св. Ѓорѓи“ - Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата Свети Георги
Aya Yorgi Kilisesi
Καθεδρικός ναός του Αγίου Γεωργίου
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква
Завршен1991

Црквата Свети Ѓорѓи (турски: Aya Yorgi Kilisesi ) е христијански храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Од 1600 година, овде се наоѓа седиштето на Вселенската патријаршија[1].

Црквата се наоѓа во истанбулскиот реон Фенер, на северозапад од историскиот центар на стариот Цариград. Оваа црква е релативно мала црква, особено земајќи го предвид нејзиниот статус во православниот свет. Црквата е скриена зад високи ѕидови, издигнати, за да не привлекува несакани погледи во исламската империјална престолнина. Црквата има едноставна надворешна фасада, но е богато украсена внатре.

Историја[уреди | уреди извор]

По падот на Цариград под власта на Османлиите во 1453 година, главен центар на православниот свет во претежно муслиманскиот град станал квартот Фенер. Во 1600 година, патријарх Матеј II (1596-1603) го преселил седиштето на Патријаршијата во оваа црква. Црквата била реконструирана многупати и малку е останато од оригиналниот вид. Патријарх Тимотеј II (1612-1620) ја реконструирал и проширил во 1614 година. Црквата била повторно реконструирана во времето на патријархот Калиник II (1694-1702). Во почетокот на 18 век црквата пострадала од пожар и истата бла повторно обновена.

Нов голем пожар во 1738 година повторно нанел тешки штети на црквата. Дури во 1797 година патријарх Григориј V успеал да започне големи реставрационни дејствија. Сегашниот изглед на црквата е од тоа време.

Сегашниот изглед на црквата е во општи линии плод на тоа обновување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Various dates are given by different sources. The Ecumenical Patriarchate's website gives 1600.