Папа Инокентиј VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Innocentius VI
Innozenz VI.gif
Родено име Етјен Обер
Папа од 18 декември 1352
Папа до 12 септември 1362
Претходник Папа Климент VI
Наследник Папа Урбан V
Роден 1282 или 1295
Бејсак, Франција
Починал 12 септември 1362
Авињон, франција
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Инокентиј VI (лат. Innocentius PP. VI; 1282 или 1295 - 12 септември 1362) — римски папа од 18 декември 1352 до 12 септември 1362[1].

Наводи[уреди | уреди извор]