1295

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1295 г.  во други календари
Грегоријански календар 1295
MCCXCV
Ab urbe condita 2048
Асирски календар 6045
Бахајски календар -549–-548
Бенгалски календар 702
Берберски календар 2245
Будистички календар 1839
Бурмански календар 657
Византиски календар 6803–6804
Еврејски календар 5055–5056
Ерменски календар 744
ԹՎ ՉԽԴ
Етиопски календар 1287-1288
Игбоански календар 295–296
Ирански календар 673–674
Исламски календар 694–695
Јулијански календар 1295    MCCXCV
Кинески календар 甲午年月日
(3931/3991)
— до —
乙未年月日
(3932/3992)
Коптски календар 1011–1012
Корејски календар 3628
Календар Мингуо 617 пред РК
民前617年
Селевкидски календар 1606–1607
Тајландски сончев календар 1838
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1351–1352
 - Шака самват 1217–1218
 - Кали југа 4396–4397
Холоценски календар 11295
Џуче-календар нема (пред 1912)

1295 (MCCXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1295. година од новата ера, 295. од вториот милениум, 95. од 13 век и шеста од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6803 и 6804 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6045 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5055 и 5056 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2048.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1295. година се протега во 3931 и 3932, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3991 и 3992 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1838. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 694 и 695 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]