1297

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1297 г.  во други календари
Грегоријански календар 1297
MCCXCVII
Ab urbe condita 2050
Асирски календар 6047
Бахајски календар -547–-546
Бенгалски календар 704
Берберски календар 2247
Будистички календар 1841
Бурмански календар 659
Византиски календар 6805–6806
Еврејски календар 5057–5058
Ерменски календар 746
ԹՎ ՉԽԶ
Етиопски календар 1289-1290
Игбоански календар 297–298
Ирански календар 675–676
Исламски календар 696–697
Јулијански календар 1297    MCCXCVII
Кинески календар 丙申年月日
(3933/3993)
— до —
丁酉年月日
(3934/3994)
Коптски календар 1013–1014
Корејски календар 3630
Календар Мингуо 615 пред РК
民前615年
Селевкидски календар 1608–1609
Тајландски сончев календар 1840
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1353–1354
 - Шака самват 1219–1220
 - Кали југа 4398–4399
Холоценски календар 11297
Џуче-календар нема (пред 1912)

1297 (MCCXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1297. година од новата ера, 297. од вториот милениум, 97. од 13 век и осма од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6805 и 6806 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6047 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5057 и 5058 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2050.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1297. година се протега во 3933 и 3934, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3993 и 3994 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1840. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 696 и 697 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Maire Vigueur, Jean-Claude (2010). L'autre Rome. Une histoire des Romains a l'époque communale (XIIe-XIVe siècle). Paris: Tallandier. стр. 241. ISBN 978-2-84734-719-7. https://www.amazon.fr/Lautre-Rome-histoire-communes-XIIe-XIVe/dp/2847347194. посет. 29 февруари 2012 г.