1202

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1202 во разни календари
Грегоријански календар1202
MCCII
Ab urbe condita1955
Ерменски календар651
ԹՎ ՈԾԱ
Асирски календар5952
Балиски календар1123–1124
Бенгалски календар609
Берберски календар2152
Будистички календар1746
Бурмански календар564
Византиски календар6710–6711
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3898 или 3838
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3899 или 3839
Коптски календар918–919
Етиопски календар1194–1195
Еврејски календар4962–4963
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1258–1259
 - Сачка ера1123–1124
 - Кали-југа4302–4303
Холоценски календар11202
Игбоански календар202–203
Ирански календар580–581
Исламски календар598–599
Јапонски календарКенин 2
(建仁2年)
Јавански календар1110–1111
Јулијански календар1202
MCCII
Корејски календар3535
Мингуо-календар710 пред Р. Кина
民前710年
Нанакшахи−266
Тајландски сончев календар1744–1745
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1328 или 947 или 175
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1329 или 948 или 176

1202 (MCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1202 година од новата ера, 202. од вториот милениум, 2. од XIII век и трета од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6710 и 6711 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5952 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4962 и 4963 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1955.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1202 година се протега во 3838 и 3839, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3898 и 3899 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1745. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 598 и 599 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Крстоносците го освојуваат градот Зара (Задар)

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Warren, W. L. (1961). King John. University of California Press. стр. 77–78.
  2. Picard, Christophe (1997). La mer et les musulmans d'Occident VIIIe-XIIIe siècle. Paris: Presses Universitaires de France.
  3. Georg Haggren, Petri Halinen, Mika Lavento, Sami Raninen ja Anna Wessman (2015). Muinaisuutemme jäljet. Helsinki: Gaudeamus. стр. 380.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1202 на Ризницата ?