1261

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1261 г.  во други календари
Грегоријански календар 1261
MCCLXI
Ab urbe condita 2014
Асирски календар 6011
Бахајски календар -583–-582
Бенгалски календар 668
Берберски календар 2211
Будистички календар 1805
Бурмански календар 623
Византиски календар 6769–6770
Еврејски календар 5021–5022
Ерменски календар 710
ԹՎ ՉԺ
Етиопски календар 1253-1254
Игбоански календар 261–262
Ирански календар 639–640
Исламски календар 659–660
Јулијански календар 1261    MCCLXI
Кинески календар 庚申年月日
(3897/3957)
— до —
辛酉年月日
(3898/3958)
Коптски календар 977–978
Корејски календар 3594
Календар Мингуо 651 пред РК
民前651年
Селевкидски календар 1572–1573
Тајландски сончев календар 1804
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1317–1318
 - Шака самват 1183–1184
 - Кали југа 4362–4363
Холоценски календар 11261
Џуче-календар нема (пред 1912)

1261 (MCCLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1261. година од новата ера, 261. од вториот милениум, 61. од 13 век и втора од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6769 и 6770 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6011 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5021 и 5022 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2014.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1261. година се протега во 3897 и 3898, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3957 и 3958 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1804. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 659 и 660 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 144–146. ISBN 0-304-35730-8. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 112. ISBN 9781135131371. https://books.google.com/books?id=AkCKZ9Hs4-QC.