1262

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1262 г.  во други календари
Грегоријански календар 1262
MCCLXII
Ab urbe condita 2015
Асирски календар 6012
Бахајски календар -582–-581
Бенгалски календар 669
Берберски календар 2212
Будистички календар 1806
Бурмански календар 624
Византиски календар 6770–6771
Еврејски календар 5022–5023
Ерменски календар 711
ԹՎ ՉԺԱ
Етиопски календар 1254-1255
Игбоански календар 262–263
Ирански календар 640–641
Исламски календар 660–661
Јулијански календар 1262    MCCLXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3898/3958)
— до —
壬戌年月日
(3899/3959)
Коптски календар 978–979
Корејски календар 3595
Календар Мингуо 650 пред РК
民前650年
Селевкидски календар 1573–1574
Тајландски сончев календар 1805
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1318–1319
 - Шака самват 1184–1185
 - Кали југа 4363–4364
Холоценски календар 11262
Џуче-календар нема (пред 1912)

1262 (MCCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1262. година од новата ера, 262. од вториот милениум, 62. од 13 век и трета од 1260-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6770 и 6771 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6012 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5022 и 5023 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2015.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1262. година се протега во 3898 и 3899, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3958 и 3959 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1805. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 660 и 661 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]