1277

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1277 г.  во други календари
Грегоријански календар 1277
MCCLXXVII
Ab urbe condita 2030
Асирски календар 6027
Бахајски календар -567–-566
Бенгалски календар 684
Берберски календар 2227
Будистички календар 1821
Бурмански календар 639
Византиски календар 6785–6786
Еврејски календар 5037–5038
Ерменски календар 726
ԹՎ ՉԻԶ
Етиопски календар 1269-1270
Игбоански календар 277–278
Ирански календар 655–656
Исламски календар 675–676
Јулијански календар 1277    MCCLXXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3913/3973)
— до —
丁丑年月日
(3914/3974)
Коптски календар 993–994
Корејски календар 3610
Календар Мингуо 635 пред РК
民前635年
Селевкидски календар 1588–1589
Тајландски сончев календар 1820
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1333–1334
 - Шака самват 1199–1200
 - Кали југа 4378–4379
Холоценски календар 11277
Џуче-календар нема (пред 1912)

1277 (MCCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1277. година од новата ера, 277. од вториот милениум, 77. од 13 век и осма од 1270-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6785 и 6786 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6027 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5037 и 5038 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2030.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1277. година се протега во 3913 и 3914, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3973 и 3974 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1820. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 675 и 676 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 119. ISBN 9781135131371. https://books.google.com/books?id=AkCKZ9Hs4-QC. 
  2. Perrin, W. G. (1922). British Flags. Cambridge University Press. стр. 37. 
  3. Wilkinson, Alf (2016). Health and the People. Hodder Education. стр. 19. ISBN 9781471864216. https://www.hoddereducation.co.uk/Product?Product=9781471864216.