Макао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Центарот на Макао во 2007 г.

Макао - посебен административен регион на Народна Република Кина или само Макао (кинески: 中華人民共和國澳門特別行政區, португалски: Região Administrativa Especial de Macau da República). Макао бил административен дел на Португалија до 1999. година, Макао е најстарата европска колонија во Кина, уште од шеснаесетиот век (1557). Макао е од 1999. Овој регион е еден од двата "посебни административни региони" во Кина, по Хонгконг. Жителите на Макао воглавно зборуваат кантонски кинески. Мандарински кинески, португалски и англиски се исто така во употреба.

Макао се состои од Макајски Макајскиот Полуостров и два острова - Таипа и Колоане, кои се поврзани со земја која е земена од морето (reclaim land).

Макао е богат со споменици од колонијалната доба. Главните извори на приходот се туризам (во 2000 имало 8 милиони посетители) и игри на среќа, затоа што Макао го викаат "Монте Карло на истокот ". Најпопуларна игра е Паи Гоу, врста на кинески домина. Во Хонгконг, како и во Кина, коцкањето е забрането. Во 2004, областа имала заработка 5 милијарди американски долари од игрите на среќа. По тоа Макао се изедначува со Лас Вегас. Градот е познат по автотрките кои се одржуваат секоја година во ноември. Исто така, секоја година се одржува натпреварување со огномет во кое учествуваат бројни земји од светот. За време на натпреварувањето, секоја сабота се претставуваат по две држави.

Во Макао коцкањето е многу популарно, затоа што е дозволено, компанија од Лас Вегас да отвара казина. Моментално се градат неколку казина, од кои најмногу внимание одвлекува "The Venetian", кое се гради на земјата од море помеѓу двата острова.

Макао како мотив о уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пази се! Доаѓа Cinedays 13. Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 73.