Хенан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хенан
河南省
Покраина
Име транскр.
 • Кинески河南省 (Hénán Shěng)
 • СкратенициHA / HEN / (пинјин: )
Одгоре надолу, одлево надесно: Сонг Планина, Централен плоштад Џенгџоу, Хенански музеј, Кајфенг, Пештери Лонгмен, Храм Фаванг Пагода во Денгфенг, Влез во храмот Фаванг
Местоположба на покраината Хенан
Карта со местоположба на покраината Хенан
Наречено по (Yellow) River
nán – south
"south of the Yellow River"
Главен град
(и најголем град)
Џенгџоу
Divisions17 префектури, 159 околии, 2.455 општини
Управа
 • СекретарВанг Гуошенг
 • ГувернерЈин Хонг
Површина[1]
 • Вкупна167.000 км2 (64,000 ми2)
Ранг17-ти
Најг. вис.&100000000000241380000002.413,8 м
Население (2017)[2]
 • Вкупно95,590,000
 • Ранг3-та
 • Густина0,00.057/км2 (0,0.015/ми2)
 • Ранг7-ма
Демографија
 • Етнички составХан – 98,8%
Хуи – 1%
 • Јазици и дијалектиЏунгјуен мандарински, ѓин
ISO 3166CN-HA
БДП (2018)4,81 билиони кинески јуани
USD 725,92 милијарди американски долари [3] (5-та)
 • по глава50.058 кинески јуани
7.562 американски долари (19-та)
ИЧР (2017)0,727[4] (висок) (18-та)
Мреж. местоhenan.gov.cn

Хенан – кинеска покраина сместена во централниот дел на земјата. Често се нарекува Џунгјуан или Џунгџоу што буквално значи „централна рамнина“ иако истото се користи за цела внатрешна Кина. Хенан е колепка на кинеската цивилизација со повеќе од 3.000 години пишана историја и остана кинеско културно, економско и политичко средиште до пред околу 1.000 години.

Во покраината Хенан се наоѓаат многу историски локации, вклучувајќи го главниот град на династијата Шанг, Jин и манастирот Шаолин. Четири од Исторски престолнини на Кинаосумте големи древни престолнини на Кина, Луојанг, Анјанг, Кајфенг и Џенгџоу, се наоѓаат во Хенан. Практикувањето на тај чи почнало во селото Чен Јиа Гу (стил чен) како и подоцнежните стилони јанг и ву.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Doing Business in China – Survey“. Ministry of Commerce – People's Republic of China. Архивирано од изворникот на 5 August 2013. Посетено на 5 August 2013.
  2. „China Statistical Yearbook 2018 - Populationat Year-end by Region“. National Bureau of Statistics of China.
  3. 河南省2017年国民经济和社会发展统计公报 [Statistical Communiqué of Henan on the 2017 National Economic and Social Development] (кинески). Statistical Bureau of Henan. 2018-02-27. Архивирано од изворникот 22 June 2018. Посетено на 2018-06-22.
  4. 《2013中国人类发展报告》 (PDF) (кинески). United Nations Development Programme China. 2013. Архивирано (PDF) од изворникот 29 November 2013. Посетено на 13 May 2014.
  5. „Archived copy“. Архивирано од изворникот 17 October 2018. Посетено на 5 December 2018.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]