Кинески јуан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кинески јуан
(ренминби) 人民币 (кинески)
ренминби банкноти од серијата од 2005 година
ренминби банкноти од серијата од 2005 година
ISO 4217 код CNY
Официјален корисник Кина Народна Република Кина
Неофицијален корисник  Монголија[1][2][3]
 Северна Кореја (до ноември 2009)[2]
 Мјанмар (во Коканг и Ва)
Инфлација 5,4% (март 2011.)
Сврзан со американски долар (за деноминација)
Подвалута
1/10 џиао (角)
1/100 фен (分)
Симбол ¥
Прекар куаи (块)
џиао (角) мао (毛)
Монети
Најчесто користени ¥0,1, ¥0,5, ¥1
Поретко користени ¥0,01, ¥0,02, ¥0,05
Банкноти
Најчесто користени ¥1, ¥5, ¥10, ¥20, ¥50, ¥100
Поретко користени ¥0,1, ¥0,2, ¥0,5, ¥2
Централна банка Народна банка на Кина
Мреж. место www.pbc.gov.cn

Кинески јуан или ренминби (кинески: 人民币) (ISO 4217: CNY, нумерички код: 156) е официјална валута во Кина (без Хонг Конг и Макао). Симболот за ренминби е ¥, а го издава Народната банка на Кина. Во 2010 год. инфлацијата изнесувала 5,1%.

Називот ренминби на кинески значи „народна валута“. Основна единица на ренминби е јуан (元), и многу често и самата валута се поистоветува со јуанот. Еден јуан содржи 10 џиаоа, кои се делат на 10 фени.

Историјат[уреди | уреди извор]

Банкноти од 10 ренминби издадени во 1949 г.

Првата серија банкноти на ренминби била издадена во декември 1948 година. Биле печатени само банкноти и тие ги замениле разните валути што циркулирале во подрачјата што биле под контрола на комунистите.

Во првата серија биле издадени дури 62 различни дизајни на банкнотите, а сите биле повлечени во 1955 година, откако била издадена втората серија на кинескиот јуан (ренминби). До сега се издадени 5 серии на јуанот, а последната била претставена во 1999 година.

Во текот на својата историја, курсната вредност главно била врзувана за американскиот долар. Во периодот на централно планирање, вредноста на валутата била преценета, додека денешната курсна вредност е далеку под реалната вредност. Флексибилноста на курсот е ограничена со вредностите што ги поставила Владата на НР Кина.

Во оптек се банкноти во вредност од 0,1, 0,2, 0,5, 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100, како и монети од 0,01, 0,02, 0,05, 0,1, 0,5 и 1.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кинескиот ренминби е прифатен во Монголски тугрик каде е официјална валута
  2. 2,0 2,1 RMB increases its influence in neighbouring areas“, „Народен дневник“, 17 февруари 2004. (англиски)
  3. 人民幣在蒙古國被普遍使用 - Тукунгпао


Тековен девизен курс на CNY
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD RUB
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD RUB
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD RUB
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD RUB