Нингсја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинсгја Хуи Автономен Регион
宁夏回族自治区
Автономен регион
Name транскр.
 • Chinese宁夏回族自治区 (Níngxià Huízú Zìzhìqū)
 • AbbreviationNX / (пинјин: Níng)
Поглед на жолтата река што минува низ Шапоту
Поглед на жолтата река што минува низ Шапоту
Карта што ја покажува мерстооложбата на автономниот регион Нингсја Хуи
Карта што ја покажува мерстооложбата на автономниот регион Нингсја Хуи
Наречено по níng—tranquil
xiàWestern Xia
"Tranquil Xia"
Capital
(and largest city)
Инчуан
Divisions5 префектури, 21 Околии, 219 Населено место
Управа
 • SecretaryЧен Рун'ер
 • ChairwomanЏиан Ху
Површина[1]
 • Вкупна66.399,73 км2 (2,563,708 ми2)
Ранг27th
Најг. вис.&100000000000035560000003.556 м
Население (2010)[2]
 • Вкупно6.301.350
 • проц. од (31 December 2014)[3]6.620.000
 • Ранг29th
 • Густина89,1/км2 (2,310/ми2)
 • Ранг25th
Demographics
 • Ethnic compositionХан кинези: 62%
Хуи: 38%
 • Languages and dialectsLanyin Mandarin, Zhongyuan Mandarin
ISO 3166CN-NX
GDP (2017)CNY 345.39 billion
USD 51.16 billion (29th)[4]
 - per capitaCNY50,917
USD 7,541 (15th)
HDI (2014)0.727[5] (high) (22nd)
Мреж. местоnx.gov.cn/ywb

Нингсја (Chinese Mandarin pronunciation: [nǐŋ.ɕjâ] ; наизменично романтизиран како Ninghsia ), официјално Автономен регион Нингсја Хуи ( NHAR ), е автономен регион на море во северозападниот дел на Народна Република Кина. Поранешната покраина, Нингсија била вклучена во покраината Гансу во 1954 година, но била одвоена од Гансу во 1958 година и била реконструирана како автономен регион на Хуи народот, една од 56 официјално признати националности на Кина.

Низ Нингсја тече реката Хоангхо, од источниот кон севериот дел на областа. Обласа вооглавно е ридеста и претставува премин кон монголските степи. На југ и југозапад се простираат планините Лијупан. На север Нингсја опфаќа дел од остатоците на Кинескиот ѕид.

Климата во Нингсја е континентална и се посува како се оди кон северот. Тука владеат и силни ветрови.

Главнен град на Нингсја е Инчуан со околу половина милион жители. Во регионот живеат 5.900.000 луѓе (податок од 2006). Народи кои живеат се: Хан Кинези (65,5%), Хуи Кинези (33,9%). Дваесет проценти од Хуи населението во Кина живее во Нингсја.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Administrative Divisions (2013)“. Ningxia Statistical Yearbook 2014. Statistical Bureau of Ningxia. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 19 December 2015.
  2. „Communiqué of the National Bureau of Statistics of People's Republic of China on Major Figures of the 2010 Population Census [1] (No. 2)“. National Bureau of Statistics of China. 29 April 2011. Архивирано од изворникот на 27 July 2013. Посетено на 4 August 2013.
  3. „National Data“. National Bureau of Statistics of China. Посетено на 19 December 2015.
  4. 《宁夏回族自治区2017年国民经济和社会发展统计公报》 (web) (кинески). Statistical Bureau of Ningxia. 2017.[мртва врска]
  5. 《2013中国人类发展报告》 (PDF) (кинески). United Nations Development Programme China. 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-06-11. Посетено на 14 May 2014.
  6. „By choosing assimilation, China's Hui have become one of the world's most successful Muslim minorities“. The Economist. 8 October 2016. Посетено на 8 October 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]