Фуџјиан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Фуџјиан на картата на Кина

Фуџјиан[1][2] (кинески: 福建省) — покраина во Источна Кина. Административен центар и најголем град во покраината е градот Фуџоу.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 217. ISBN 978-608-220-042-2.
  2. Според Правописот од 2017 г. за транскрипција од кинески, правилно е Фуџјиан. Погрешно: Фуџиан, Фуџијан, Фуџен, Фуџјен.
  3. www.britannica.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]