Прејди на содржината

Гуангдонг

Координати: 23°24′N 113°30′E / 23.4° СГШ; 113.5° ИГД / 23.4; 113.5
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гуангдунг)
Покраина Гуандунг
广东省
Покраина
Име транскр.
 • Кинески广东省 (Гуангдонг Шенг)
 • КратенкаГД / (пинјин: Yuè; Јитпинг: Jyut6)
Од горе кон долу, лево кон десно: Кантонска кула во Гванџоу, хоризонт над Нашанскиот округ во Шенџен, Мост Хонгконг-Жухај-Макао, Поглед на планината Дансија
Map showing the location of Guangdong Province
карта прикажувајќи ја местоположбата на покраината Гуангдунг
Наречено поСкратено од „Guǎngnándōng Lù“ („“ (често преведено „Круг”) било еднакво на покраина или сојузна држава во Соншка Кина)
广 = широка, огромна, пространа
= исток
буквално, „На Истокот на Пространоста“ (Гуанши кој бил Западот)
Главен градГванџоу
Најголем градШенџен
Единици21 префектури, 121 околии, 1642 паланковини
Управа
 • СекретарЛи ШИ
 • ГувернерМа Шинруи
Површина[1]
 • Вкупна179.800 км2 (69,400 ми2)
Ранг15.
Најг. вис. (Шикенгконг)&100000000000019020000001.902 м
Население (2018)[3]
 • Вкупно113,460,000[2]
 • проц. од (2019)115,210,000
 • Ранг1.
 • Ранг7.
ДемонимКантонци, Гуангдунгци[4]
Демографија
 • Етнички составХан – 99%
Џуанг – 0.7%
Јао – 0.2%
 • Јазици и наречјаКантонски и и други јуеви јазици, хака, мин нан јазици (чаоџоу и лејџојски), тухуа, мандарински, џуангски
ISO 3166CN-GD
БДП (2019)[5]¥10.77 трилиони
$1.66 трилион
 • По глава на жител¥85,738
$13,190
ИЧР (2018) 0.791[6]
висок · 4.
Мреж. местоgd.gov.cn Предлошка:Zh-hans

Гуангдонг или Гуангдунг (кинески:|广东 / 廣東}}; или Кантон или Квангтунг) ― покраина на југоистокот на Кина. Главен град на покраината е Гуангџоу, а значаан е и индустрискиот град Шенџен. Старото име на оваа покраина и нејзиниот главен град е Кантон.

Покраината има површина од 187.800 km2Текст на горниот индекс и 95.440.000 жители (податок од 2008 година). Во 2005 година во покраината живеело 79 милиони стални жители и 31 милион мигранти. По тоа Гуангдунг е кинеска покраина со најголем број на жители (Хенан има најмногу стални жители). И по БДП Гуангдонг е прв во Кина со (522 милијарди долари во 2008 година).

Должината на крајбрежјето на Јужнокинеското Море која припаѓа на оваа покраина е 4.300 километри. Најважна река е Бисерна река. Во нејзината делта покрај најголемите градови во покраината се наоѓаат и Макао и Хонгконг.

Климата во ова подрачје е влажна суптропска.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Doing Business in China – Survey“. Ministry Of Commerce – People's Republic Of China. Архивирано од изворникот на 5 август 2013. Посетено на 2 март 2021.
  2. 2018年广东国民经济和社会发展统计公报 (кинески). Guangdong Provincial Bureau of Statistics. 27 февруари 2019. Архивирано од изворникот 22 март 2019. Посетено на 2 март 2021.
  3. „National Data“. National Bureau of Statistics of China. 6 март 2015. Архивирано од изворникот 19 април 2016. Посетено на 2 март 2021 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  4. Guldin, Gregory E. (1984). „Seven-Veiled Ethnicity: A Hong Kong Chinese Folk Model“. Journal of Chinese Studies. 1 (2): 139–156. JSTOR 44289777.
  5. GDP-2019 is a preliminary data, and GDP-2018 is a revision based on the 2018 CASEN: China NBS (15 април 2020). "Home - Regional - Quarterly by Province". Соопштение за печат.
  6. „Sub-national HDI - Subnational HDI - Global Data Lab“. globaldatalab.org. Посетено на 2 март 2021.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]