Гансу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Гансу
甘肃省
Покраина
Име транскр.
 • кинески甘肃省 (Гансу Шенг)
 • кратенкаГС / или (pinyin: Ган / Лонг)
Карта која ја покажува местоположбата на покраината Гансу
Карта која ја покажува местоположбата на покраината Гансу
Наречено по gān: округ Ганжоу, Жангје
/ : округ Сужоу, Џиукуан
Престолнина
(и најголем град)
Ланџоу
Поделби14 префектури, 86 околии, 1344 Градски администравни единици
Управа
 • СекретарЛин Дуо
 • ГувернерТанг Ренџијан
Површина
 • Вкупна453.700 км2 (175,200 ми2)
Ранг7.
Најг. вис.&100000000000058300000005.830 м
Население (2010)[1]
 • Вкупно25,575,254
 • Ранг22.
 • Густина0/км2 (0,00.015/ми2)
 • Ранг27.
Демографија
 • Етнички составХан: 91%
Хуи: 5%
Донгшијангци: 2%
Тибеќани: 2%
 • Јазици и дијалектижонгјуански мандарински, ланјински мандарински, амдо тибетски
ISO 3166CN-GS
БДП (2017[2])767.70 милијарди јуани
113.70 милијарди долари (27.)
 • по глава на жител29,326 јуани
4,343 долари (31.)
ИЧР (2018) 0.691[3]
среден · 27.
Мреж. местоGansu.gov.cn
(упростен кинески)

Гансу (甘肃 ; алтернативно пишуван и како Кансу) е не-крајбрежна покраина во северозападна Кина. Главен град и најголем град е Ланџоу, кој се наоѓа во југоисточниот дел на покраината.

Седмата по големина административна област по површина од 453,700 км2, Гансу лежи помеѓу висорамнините Тибет и Лоес и граничи со Монголија (покраината Гови-Алтај), Внатрешна Монголија и Нингсја на север, Шинџијанг и Ќингхај на запад, Сечуан на југ и Шенси на исток. Жолтата Река поминува низ јужниот дел на покраината. Дел од територијата на Гансу се наоѓа во пустината Гоби. Килинските планини се наоѓаат на југот на покраината.

Гансу има население од 26 милиони, на 22 место на Кина . Неговото население е претежно Хан Кинези, заедно со малцинствата Хуи, Донгшјангци и Тибеќани . Најзастапениот јазик е мандарински. Гансу е меѓу најсиромашните административни поделби во Кина, со рангирање на 31-то место според БДП по глава на жител. Поголемиот дел од економијата на Гансу се заснова на рударската индустрија и ископувањето на минерали, особено ретки елементи на земјата. Туризмот исто така игра улога во економијата на Гансу.

Државата Ќин потекнува од она што сега е југоисточен Гансу и започнал да ја создава првата позната империја во денешна Кина. Северниот пат на свилата се движел низ Хеси Коридорот, кој поминува низ Гансу, што резултирало да биде важна стратешка крајна точка и комуникациска врска за кинеската империја.

Градот Џијајугуан, вториот по населеност град во Гансу, е познат по неговиот дел на Големиот Ѕид и тврдинскиот комплекс Џијајугуан.

Име[уреди | уреди извор]

Гансу е соединение со имињата на Ганжоу (сега област на Жангје) и Сужоу. Седиштето на префектурата Џиуќуан, порано двете најважни кинески населби во областа.

Гансу е кратенка како "" (Gān (Ган)) или "" (Lǒng (Лонг)), а исто така е познат како Лонгси (陇西) или Лонгјоу ( 陇右), наведувајќи на Долгата планина источно од Гансу.

Животна средина[уреди | уреди извор]

Природни непогоди[уреди | уреди извор]

На 16 декември 1920 година, Гансу бил сведок на најсмртоносно свлечиште досега снимено. Серија на лизгање на земјиштето, предизвикано од еден земјотрес, придонело за повеќето од 180.000 загинати во овој настан.[4]

Проект за борба против опустинување[уреди | уреди извор]

Азиската банка за развој работи со Државната управа за шумарство на Кина на Проектот за обнова на екосистемот „Патот на свилата“ на свилата, дизајниран за да спречи деградација и пустинување во Гансу. Се проценува дека чини 150 милиони долари.

Космодром[уреди | уреди извор]

Космодромот Ѓукуен, кој се наоѓа во пустината Гоби, го носи името по градот Ѓукуен, најблискиот град, иако самиот центар е во автономниот регион Внатрешна Монголија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Communiqué of the National Bureau of Statistics of People's Republic of China on Major Figures of the 2010 Population Census [1] (No. 2)“. National Bureau of Statistics of China. 29 April 2011. Архивирано од изворникот на 2013-07-27. Посетено на 2 јуни 2020.
  2. 甘肃省2017年国民经济和社会发展统计公报 [Statistical Communiqué of Gansu Province on the 2017 National Economic and Social Development] (кинески). Statistical Bureau of Gansu. 18 април 2018. Архивирано од изворникот на 2019-07-06. Посетено на 2 јуни 2020.
  3. „Sub-national HDI - Subnational HDI - Global Data Lab“. globaldatalab.org. Посетено на 2 јуни 2020.
  4. Glenday, Craig (2013). Guinness world records 2014. The Jim Pattison Group. стр. 15. ISBN 978-1-908843-15-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]