Гоби (пустина)

Координати: 42°35′N 103°26′E / 42.59° СГШ; 103.43° ИГД / 42.59; 103.43
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пустина Гоби
Говь
пустина
Пејзаж од пустината Гоби во Омногови, Монголија.
Земји Монголија, Кина
Монголски покраини Бајанхонгор, Дорногови, Дундгови, Гови-Алтај, Говисумбер, Омногови, Сухбатор
Регион Внатрешна Монголија
Опсег Гови-Алтај
Знаменитост Басен Немегт
Должина 1.500 км, SE/NW
Ширина 800 км, N/S
Површина 1.295.000 км2
Местоположба на пустината Гоби.
Местоположба на пустината Гоби.
Местоположба на пустината Гоби.

Гоби (монголски: Говь, кинески: 戈壁(沙漠) Gēbì (Shāmò)) е најголема пустина во Азија. Пустината зафаќа делови од северна Кина и јужна Монголија. Овој пустински предел е во вид на котлина опколена со Алтајските Планини, степите во јужна Монголија и Тибетската Висорамнина на југ. Пустината Гоби е составена од неколку различни еколошки и географски региони кои зависат од климата и топографијата на пределите. Според големината, пустината Гоби е петта најголема пустина во светот. Оваа пустина е позната по важната улога која ја имала при растењето на Монголското Царство и постоењето на некои поважни градови на Патот на свилата. Бидејќи јужно од пустината се наоѓаат Хималаите, влажноста и дождовите не можат да продрат до пустината.[1]

Гоби како мотив во уметноста[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пустина Гоби“ (англиски). Посетено на 2010-10-04.
  2. Поетска читанка: Избор од македонската и светската поезија за деца, Просветно дело, Редакција „Детска радост“, Скопје, 2005, стр. 63-64.

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]

  • Cable, Mildred and French, Francesca (1943) The Gobi Desert London. Landsborough Publications, OCLC 411792
  • Man, John (1997) Gobi: Tracking the Desert Yale University Press, New Haven, ISBN 0-300-07609-6
  • Stewart, Stanley (2001) In the Empire of Genghis Khan: A Journey among Nomads HarperCollinsPublishers, London, ISBN 0-00-653027-3.
  • Thayer, Helen (2007) Walking the Gobi: 1,600 Mile-trek Across a Desert of Hope and Despair Mountaineer Books, Seattle, WA, ISBN 978-1-59485-064-6
  • Younghusband, Francis (1904) The Heart of a Continent John Murray

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°35′N 103°26′E / 42.59° СГШ; 103.43° ИГД / 42.59; 103.43