Калахари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калахари
Пустина
Сателитска фотографија на Калахари, фотографирано од NASA World Wind
Земји Боцвана, Намбија, Јужна Африка
Реки Орање (река)
Највисока точка Брандберг 8,550 ст (2,610 м)
 - координати 21°07′S 14°33′E / 21.117° ЈГШ; 14.550° ИГД / -21.117; 14.550
Должина 4.000 км, E/W
Површина 930.000 км2
Биом Desert
Пустината Калахари и басенот Калахари (портокалово)
Пустината Калахари и басенот Калахари (портокалово)
Пустината Калахари и басенот Калахари (портокалово)
Калахари во Намбиа

Калахари е пустина што се протега низ Јужна Африка, Боцвана и Намибија со површина од околу 900.000 км2. Постојат мали количини на врнежи и лето температурата е многу високa.Има многу мали количества на врнежи (79-190мм годишно). Пустината Калахари опфаќа повеќе од 2.500.000 квадратни километри се протега подалеку во Боцвана, Намибија и Јужна Африка, и поседува делови од Ангола, Замбија и Зимбабве. Единствена постојана реката, Окванго, се влева во делтата во северозападниот дел, формирајќи мочуриштата кои се богати со флора и фауна. Античка суви речни корита наречените omuramba пресек на Централна Северна достигне на Калахари и да се обезбеди базени вода во текот на сезоната на дождови. Претходно рај за дивите животни, и за грабливци како лав и гепард, Речните корита сега најчесто се пасишта.

Клима[уреди | уреди извор]

Произлегуваат од „Tswana“ збор „Kgala“, што значи „голема жед“, или Khalagari, Kgalagadi или Kalagare, што значи „место безводни“, Калахари има огромен области опфатени со црвен песок без постојан површински води. Одвонувањето е по пат на суводолици, сезонски поплавени тави, и голем сол тави на Пан Makgadikgadi во Боцвана и Etosha Пан во Намибија. Сепак, Калахари не е вистинска пустинат. Делови од Калахари добиваат повеќе од 250 милиметри (9.8 in) на непредвидливото врнежи годишно и се доста добро вегетираше, тоа е само навистина јаловиштето во југозападниот со под 175 милиметри (6,9 инчи) за дожд годишно, со што Калахари фосил пустината. Летни температури во опсег Калахари 20-45 °C (68-113 °F).

Калахари пустина некогаш беше многу повлажна место. Старите Езеро Makgadikgadi доминираше на површина, за покривање на Пан Makgadikgadi и други области, додека конечниот дренажа околу 10.000 години. Тој може да има еднаш опфатени колку што е 275.000 квадратни километри (106.000 квадратни милји).

Екологија[уреди | уреди извор]

И покрај нејзините аридност, Калахари поддржува различни флора и фауна. На мајчиниот флора вклучува багрем дрвја и многу други билки и треви. Плодот Kiwano, исто така познат како рогови диња, melano, африкански рогови краставица, желе диња, огради тиквата, и / или на англиски домати, е ендемска на регионот во Калахари пустина (* специфичен регион непознати).

Некои од области во рамките на Калахари се сезонски мочуриштата, како што Makgadikgadi тави на Боцвана. Оваа област, на пример, поддржува голем број halophilic видови, и во сезоната на дождови, десетици илјади фламинга ги посетат овие садови.

Наводи[уреди | уреди извор]