Прејди на содржината

Список на пустини по површина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на пустини во светот подредени по површина. Опфатени се сите пустини со површина над 50.000 км2.

Список[уреди | уреди извор]

Ранг Назив Тип Слика Површина
(км²)
Место
1 Антарктичка Пустина поларна 13.800.000 13.829.430[1] Антарктика
2 Арктик поларна 13.700.000 13.726.937[2] Алјаска (САД), Канада, Финска, Гренланд (Данска), Исланд, Норвешка, Русија и Шведска
3 Сахара суптропска 09.100.000 9.100.000+ Алжир, Чад, Египет, Еритреја, Либија, Мали, Мавританија, Мароко, Нигер, Судан, Тунис и Западна Сахара
4 Арабиска Пустина суптропска 02.331.000 2.330.000[3] Ирак, Јордан, Кувајт, Оман, Катар, Саудиска Арабија, ОАР и Јемен
5 Гоби студенозимна 01.300.000 1.300.000 Кина и Монголија
6 Калахари суптропска 00.900.000 900.000[4] Ангола, Боцвана, Намибија и ЈАР
7 Патагониска Пустина студенозимна 00.673.000 670.000 Аргентина и Чиле
8 Голема Викториина Пустина суптропска 00.647.000 647.000[2] Австралија
9 Сириска Пустина суптропска 00.520.000 520.000[2] Ирак, Јордан и Сирија
10 Големосливна Пустина студенозимна 00.492.000 492.000[2] САД
11 Чивавска Пустина суптропска 00.450.000 450.000[2] Мексико и САД
12 Голема Песочна Пустина суптропска 00.400.000 400.000[2] Австралија
13 Каракум студенозимна 00.350.000 350.000[2] Туркменистан
14 Колорадска Висорамнина студенозимна 00.337.000 337.000[2] САД
15 Сонора суптропска 00.310.000 310.000[2] Мексико и САД
16 Кизилкум студенозимна 00.300.000 300.000[2] Казахстан, Туркменистан и Узбекистан
17 Такла Макан студенозимна 00.270.000 270.000 Кина
18 Тар суптропска 00.200.000 200.000[5] Индија и Пакистан
19 Гибсонова Пустина суптропска 00.155.000 156.000[6] Австралија
20 Симпсонова Пустина суптропска 00.145.000 145.000[2] Австралија
21 Атакама свежокрајбрежна 00.140.000 140.000[2] Чиле и Перу
22 Мохаве суптропска 00.124.000 124.000[7][8] САД
23 Намиб свежокрајбрежна 00.081.000 81.000[2] Ангола и Намибија
24 Дешете Кевир студенозимна 00.077.000 77.000[9] Иран
25 Деште Лут студенозимна 00.052.000 52.000[9] Иран

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ward, Paul (2001). Antarctica Fact File Архивирано на 13 април 2013 г./
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 „Largest Desert in the World“. Посетено на 2011-12-27.
  3. „Arabian Desert“. Посетено на 2007-12-28.
  4. Bass, Karen (2009-02-01). „Nature's Great Events:The Okavango Delta, Kalahari Desert“ (PDF). press.uchicago.edu. University of Chicago Press. Посетено на 2012-04-26.
  5. Thar Desert - Britannica Online Encyclopedia
  6. „Interesting facts about Western Australia“. landgate.wa.gov.au. Western Australian Land Information Authority. Архивирано од изворникот на 2009-04-12. Посетено на 2012-04-26.
  7. „Mapping Perennial Vegetation Cover in the Mojave Desert“ (PDF). pubs.usgs.gov. USGS Western Geographic Science Center. 2011-06-01. Посетено на 2012-04-08.
  8. „Recoverability and Vulnerability of Desert Ecosystems“. http://mojave.usgs.gov/. USGS. 2006-03-03. Архивирано од изворникот на 2012-05-01. Посетено на 2012-04-14. Надворешна врска во |work= (help)
  9. 9,0 9,1 Wright, John W. (ed.); Editors and reporters of The New York Times (2006). The New York Times Almanac (2007. изд.). New York, New York: Penguin Books. стр. 456. ISBN 0-14-303820-6.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)