Патагониска Пустина

Координати: 41°19′S 69°19′W / 41.32° ЈГШ; 69.32° ЗГД / -41.32; -69.32
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патагониска Пустина
Вонандска Патагонија
Пустина
Сателитска снимка на Патагониска Пустина
Земји Аргентина, Чиле
Највисока точка Домујо 4,709 м (15,449 ст)
Најниска точка Лагуна дел Карбон −105 м (−344 ст)
Површина 670.000 км2
Биом пустина

Патагониска Пустина, позната и како Патагониски Степи, Магеланиски Степи или Вонандска Патагонија — најголема пустина во Аргентина и осма најголема пустина во светот со вкупна површина од 673,000 км2. Патагонската пустина е дел од регионот Патагонија. Пустината воглавно се наоѓа во Аргентина, а мал дел е и на територијата на Чиле. На запад пустината граничи со Андите а на исток излегува на Атлантскиот Океан. Северниот дел од пустината постепено преминува во регионите Кујо и Пампас. Во централните делови на пистината има ниски грмушести растенија, а во западните делови има поголема влага и има присуство на трева..[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Physical Geography of Patagonia and Tierra del Fuego. Andrea M. J. Coronato, Fernando Coronato, Elizabeth Mazzoni and Mirian Vazquez

Литература[уреди | уреди извор]

  • Gasso, S.; Stein, A.F. (2007). „Does dust from Patagonia reach the sub-Antarctic Atlantic ocean?“. Geophys. Res. Lett. 34 (1). Bibcode:2007GeoRL..34.1801G. doi:10.1029/2006GL027693.
  • McConnell, Joseph R.; Aristarain, Alberto J.; Banta, J. Ryan; Edwards, P. Ross; Simo, Jefferson C. „20th-Century doubling in dust archived in an Antarctic Peninsula ice core parallels climate change and desertification in South America“. Proceedings of the National Academy of Sciences. 104 (14): 5743–5748. Bibcode:2007PNAS..104.5743M. doi:10.1073/pnas.0607657104. PMC 1851562. PMID 17389397.

41°19′S 69°19′W / 41.32° ЈГШ; 69.32° ЗГД / -41.32; -69.32