Орање (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Реката Орање е главната река во Јужноафриканската Република. Таа била откриена од Европејците во 1760 година и именувана по Куќата на Орање, холандски општественик.

Орање извира од планините во Дракенсберг, долж границата на ЈАР и Лесото, на околу 193 km од Индискиот Океан и на надморска висина од преку 3000 m. Во Лесото реката е позната како Сенчу и некои нејзини делови замрзнуваат во зимата поради големата надморска висина. Потоа реката тече 2200 km западно, прво низ југозападниот дел на Фристејт провинцијата, а потоа и низ Северен Кејп.

Реката Орање, надојдена поради поројните дождови кога е фотографирана.


Јужна Африка Ова е недовршена статија за географијата на Јужна Африка.
Вие можете да помогнете за нејзината дообработка.