Говисумбер (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Покраина Говисумбер
Говьсүмбэр аймаг
Знаме
Главен градЧоир
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 5,540 км2 
Население
 •  проценка за  г. 12.625 
 •  Густина 2.28 жит/км2 

Говисумбер (Говьсүмбэр) е една од 21 покраини во Монголија. Покраината се наоѓа во центарот на земјата и главен град е Чоир.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Областите во Говисумбер
Областите во Говисумбер[1]
Област монголски Население (2002) Површина (km²) Густина (/km²) Население на центарот (2002)
Бајантал Баянтал 550 920 0.60 120
Шивегови Шивээговь 3500 868 4.03 1,800
Сумбер Сүмбэр 9,207 3768 2.44 7,588 *

* - Главниот град на покраината, Чоир

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Govisümber aimag official site [1]