Булган (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот видете Булган (појаснување)
Покраина Булган
Булган аймаг
Знаме Грб
Местоположба на Булган
Главен градБулган
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 48,700 км2 
Население
 •  проценка за  г. 56.428 
 •  Густина 1.16 жит/км2 

Булган (монголски: Булган) е една од 21 покраини на Монголија, сместена во северниот дел на Монголија. Главен град на покраината Булган е градот Булган.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Областите во покраината Булган
Област монголски Население (2005)[1]
Бајан-Агт Баян-Агт 2.823
Бајанур, Булган Баяннуур 1.303
Бугат Бугат 1.799
Булган* Булган 11.984
Бурегхангај Бүрэгхангай 2.123
Дашинчилен Дашинчилэн 2.422
Гурванбулаг Гурванбулаг 3.221
Хангал Хангал 4.442
Хишиг-Ондор Хишиг-Өндөр 3.057
Хутаг-Ондор Хутаг-Өндөр 4.236
Могод Могод 2.609
Орхон Орхон 2.941
Рашант Рашаант 3.206
Сајхан Сайхан 3.685
Селенге Сэлэнгэ 3.057
Тешиг Тэшиг 3.520

* - главниот град

Дистрикти во Булган

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rural Poverty Reduction Programme official site“. Архивирано од изворникот на 2007-09-28. Посетено на 2008-10-19.