Булган (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За други значења на поимот видете Булган (појаснување)

Булган е главен град на покраината Булган во Монголија, и има население од 11.984 (2005). Се наоѓа во близина на поранешниот манастир Дајчин вангин хуре.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Во близина на градот се наоѓа Булган аеродромот (UGA/ZMBN) и има една писта и се одржуваат редовни летови до Улан Батор, Ховд и Морон.

Поврзано[уреди | уреди извор]