Ховд (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ховд
Ховд
град
Градот Ховд
Земја Mongolia
Покраина Ховд
Округ Џаргалант
Реки Бујант Гол
Височина 1.402 м
Координати 48°00′N 91°39′E / 48.000° СГШ; 91.650° ИГД / 48.000; 91.650
Површина 80 км2
Население 28.601 (2007)
Основано 1731
Часовен појас UTC+7
Повикувачки бр. +976 (0)143
Ховд на картата на Монголија
Ховд на картата на Монголија
Ховд на картата на Монголија

Ховд (монголски: Ховд) — град во Монголија а воедно и главен град на Ховд Провинцијата.

Географија[уреди | уреди извор]

Улица во Ховд
Рушевини од тврдина.

Градот се наоѓа во подножјето на монголските Алтајски планини, на реката Бујант Гол. На 25 км источно се наоѓа езерото Хар Ус Нур. Градот е познат по одгледувањето на лубеници и домати и исто така по квалитетното производство на месо.

Население[уреди | уреди извор]

Во 2000 година градот имал население од 26.023, а додека во 2003 година има 30.479 жители.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]